Nagroda i 9 miejsce w Kompasie Młodej Sztuki 2017, Ranking Rzeczpospolitej

Twórczość w wielu odsłonach, RP (cały artykuł, kliknij tutaj)

9 miejsce i Nagroda dla Agaty Kus za spektakularny sukces w rankingu Kompas Młodej Sztuki.

 

 

 

13 grudnia br. podczas wernisażu wystawy pokonkursowej Kompas Młodej Sztuki 2017 zostaną ogłoszone wyniki 7. już edycji KMS 2017 – rankingu najlepszych młodych artystów.

Od 2008 roku KMS jest drukowany na łamach „Rzeczpospolitej” w dziale „Moje Pieniądze”. KMS jest uzupełnieniem Kompasu Sztuki, który w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Jedynym ograniczeniem w KS jest obecność twórców na rynku sztuki po 1945 roku. Najpierw KS ukazywał się co roku, a KMS co dwa lata, ponieważ jest ogromne zainteresowanie młodą sztuką od 2014 roku KMS przeprowadzany jest co roku, a KS co trzy. Z perspektywy tych lat można odpowiedzialnie stwierdzić, że rankingi, w których biorą udział najlepsze galerie publiczne i prywatne są odzwierciedleniem rzeczywistej pozycji jaką zajmują poszczególni artyści w świecie sztuki. Bez wątpienia czołówka KS i KMS jest czołówką najlepiej sprzedawanych artystów współczesnych.

Kompas Młodej Sztuki, który od lat promuje wiedzę na temat sztuki nowoczesnej i prowadzi działania wspierające młodych artystów jest doskonałym przewodnikiem dla kolekcjonerów, właścicieli galerii, domów aukcyjnych, inwestorów a także samych artystów.
– Fundacja Banku Millennium jest partnerem Kompasu Młodej Sztuki już od kilku lat. Podstawową rolą rankingu jest działanie na rzecz budowy profesjonalnego rynku sztuki w Polsce oraz edukacja na temat trendów w sztuce. Wpisuje się to w misję fundacji, której jednym z filarów działalności jest edukacja kulturalna. Koncentrujemy się na wspieraniu wydarzeń artystycznych, które mają walor edukacyjny np. prezentują aktualne kierunki w sztuce czy też przybliżają temat inwestowania w sztukę. Wybór takiej tematyki wynika z prawie 30 letniej tradycji wspierania kultury przez Bank Millennium. Bank jest mecenasem kultury 360°- promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Propagowanie dorobku młodych polskich artystów – uczestników rankingu Kompas Młodej Sztuki jest kolejnym elementem wspierania kultury w tak szerokim zakresie. – mówi Iwona Jarzębska, Prezes Fundacji Banku Millennium.

Lista młodych artystów – KMS 2017 tradycyjnie już została ułożona przez właścicieli bądź szefów czołowych polskich galerii sztuki współczesnej takich jak: CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Foksal, CSW Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Kronika, poznański Arsenał oraz Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_ 30, Propaganda, Le Guern, Artemis i Art Agenda Nova. Twórca wymieniony jako pierwszy otrzymuje 5 punktów, drugi – 4, trzeci – 3 itd. Suma punktów decyduje o ostatecznej pozycji w rankingu. Istotna jest również liczba rekomendacji, czasem taka sama przy znacznej różnicy w punktacji.

W  zeszłym roku liderem już po raz drugi został Bartosz Kokosiński (w 2014 roku wygrał ex aequo z Ewą Juszkiewicz). Jego prace można było obejrzeć m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, na wystawie „Warszawa w Budowie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w MOCAK-u w Krakowie, w Knoll Galerie w Wiedniu oraz na indywidualnej wystawie „Wspólnota wyobrażeń o gęstości” w PGS w Sopocie.

Staraniem twórców KMS – Kamy Zboralskiej i Piotra Cegłowskiego, od 2012 roku zwycięzcy rankingu otrzymują nagrody pieniężne, a prace czołówki KMS są prezentowane w Centrum Olimpijskim w Warszawie na wystawie pokonkursowej w Galerii (-1) należącej do Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W tym roku podczas wernisażu w Galerii (-1) PKOI, 13 grudnia o godz. 19.00 zostaną wręczone: Nagroda Główna KMS – 10 tys. zł ufundowana przez Fundację Banku Millennium, która jest także Mecenasem Wystawy oraz 5 tys. zł od Invest Group.