NIEBIESKIE SŁOŃCE, WIZYTUJĄCA GALERIA, WARSAW GALLERY WEEKEND

Zwyczajny kataklizm 

Innego końca świata nie będzie. Ludzkość nie zasłużyła na bardziej spektakularną apokalipsę, chociaż nawet wymrzeć chciałaby efektownie. Nastąpi tylko koniec pandemiczny, powolny, oniryczny, z coraz większą izolacją społeczną, z nakładającymi się na siebie toposami: niebieskimi, melancholijnymi słońcami i błękitnymi ekranami, znachorkami lewitującymi w powietrzu, groteskowymi kozłami-Behemotami i wężami pełzającymi wokół ludzi, którzy niczego nie dostrzegają. Rzeczywistość z zakamuflowaną przemocą, niepokojami z tyłu głowy i wszechogarniającą atmosferą dziwności. Niby wszystko po staremu, ale w tle tajemnicze poszukiwania (ciała?), ciężkie zawinięte dywany niesione przez pałacowy park (z czym w środku?). Plagi egipskie włączą się w codzienność i po prostu przestaniemy istnieć. Przegapiliśmy subtelne znaki, przyzwyczailiśmy się do nich, zneutralizowaliśmy je. Właśnie zwyczajnie przestajemy być.

Wiktoria Kozioł

1 października, Wizytująca Galeria, ul. Grzybowska 88, Warszawa

Warsaw Gallery Weekend 2020 będzie inny niż dotychczasowe. 10. edycja zastaje nas w nowej rzeczywistości, zmienionej pandemią, która wyjątkowo dotkliwie dotknęła środowisko sztuki.
Zachowując wszelkie środki ostrożności spotykamy się na początku października na jubileuszowej edycji WGW, podczas której 29 galerii z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic zaprezentuje ponad stu polskich i zagranicznych artystów.
www.warsawgalleryweekend.pl

Publiée par Warsaw Gallery Weekend sur Lundi 24 août 2020