MUZEUM WSPÓŁCZESNE WROCŁAW – PMS “Świeża Krew” / Laureaci I–V edycji

PRZEGLĄD MŁODEJ SZTUKI “ŚWIEŻA KREW” /

LAUREACI Z LAT 2011–2015

16.9.16–30.9.16

WystawaWernisaż wystawy laureatów I–V edycji: 16.9.16 (piątek), godz. 18.00, poziom 5, wstęp bezpłatny

Przed nami 6. edycja Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Kiedy startował konkurs malarstwo było w defensywie – nowe media zdominowały przestrzeń sztuki, a klasyczny obraz wydawał siępassé. W ostatnich latach malarstwo wróciło do formy, odzyskało wiarę w siebie i siłę oddziaływania. Kolejne edycje konkursu pokazują, że młodzi artyści na nowo odkrywają możliwości malarstwa, odważnie korzystają z tradycji, by włączyć obraz w krwiobieg aktualnej sztuki.

Wystawa to prezentacja wyselekcjonowanych prac młodego pokolenia artystów. Po rosnącym sukcesie poprzednich edycji Galeria Socato rozwija swój projekt. Aby podsumować 5-letnią tradycję wspólnie z Muzeum Współczesnym Wrocław zapraszamy na wystawę prac laureatów poprzednich edycji Przeglądu. W MWW zaprezentujemy obrazy, które zdobyły Grand Prix poprzednich edycji Przeglądu, a także nowe realizacje Natalii Bażowskiej, Agaty Kus, Moniki Mysiak, Filipa Rybkowskiego oraz Justyny Smoleń.

Z przyjemnością obserwujemy rozwój ich karier artystycznych. Natalia Bażowska od lat zajmuje się relacjami z naturą – po projekcie „Leże” prezentowanym w Miejscu Projektów Zachęty, prezentuje właśnie swoje prace na wystawie w San Sebastian. Agata Kus – także prezentowana w Miejscu Projektów Zachęty z wystawą „Przetwornik” – w ubiegłym roku zdobyła Nagrodę WRO Biennale. Justyna Smoleń kontynuuje nagrodzoną serię „Black”. Czarne obrazy zobaczyć można było w ostatnim czasie w ramach projektu Soon_30 w Spectra Art Space oraz w BWA w Nowym Sączu i Sanoku. Filip Rybkowski rozwija konceptualne projekty, z którymi zapoznać się można na wystawach w Bunkrze Sztuki w Krakowie, czy galerii Henryk.

PMS “Świeża Krew” / Laureaci I–V edycji
Muzeum Współczesny Wrocław
16.09 – 30.09.2016

ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W WYSTAWIE: Natalia Bażowska, Agata Kus, Monika Mysiak, Filip Rybkowski, Justyna Smoleń.
Kuratorka: Karolina Jaklewicz
Producent: Magdalena Bobko