Z KOLAN. POLSKA TO MARZENIE.

Artystki i artyści:
Alicja Biała
Karolina Jabłońska
Bogumił Książek
Agata Kus
Cecylia Malik
Karol Palczak
Łukasz Patelczyk
Adam Rzepecki
Tomasz Vetulani

Kuratorka:
Agnieszka Gołębiewska

Plakat:

Agata Kus

POLSKA, projekt glazury łazienkowej, ceramika, 2018

Wernisaż: 10 listopada 2018, godz. 19:00
Wystawa: 10 listopada 2018 – 16 grudnia 2018
Galeria Olympia, Limanowskiego 24/4b, Kraków

Wystawa Z kolan. Polska to marzenie w Galerii Olympia chce stworzyć na stulecie odzyskania niepodległości przestrzeń do artystycznej współpracy w pozytywnej atmosferze twórczej wolności. Po stu latach, niczym na egzaminie maturalnym, zadajemy pytania o dojrzałość wolności w Polsce. Chcemy ją poczuć w każdym jej wymiarze: życia osobistego, obywatelskiego, artystycznego. Polska jest miejscem dla każdego. Czy to tylko marzenie? Proponujemy świętowanie obywatelskie i aktywizację artystyczną, działanie i interakcję, jak także akcje w duchu dada. Artyści i artystki pokażą prace w różnych mediach w większości tworzone specjalnie na naszą wystawę.

Programowo tworzymy szerokie pasmo transmisyjne rozpięte między tymi dwoma hasłami.

Wstawanie z kolan to różnorako pojmowany proces emancypowania się ku wolności: osobistej, obywatelskiej, twórczej, aż po – w ujęciu idealnym – wolny umysł ze świadomością i empatią, tolerancją dla odmienności i ciekawością dla świata i ludzi. Wstawanie z kolan to zjawisko bardzo ludzkie. To proces, który dotyka każdego z nas: w momencie przebudzenia i uświadomienia sobie potrzeby zmian, w chwili buntu, czy niezgody, gdy oczekujemy uznania i szacunku – w wymiarze zarówno osobistym, jak i w ujęciu ogólnym.

W stulecie niepodległej Polski czas pomyśleć o niepodległości jej obywatelek i obywateli.

Czy Polska to (tylko) marzenie? Polska pojmowana jako idea, twór wręcz idealny i niemożliwy? Wyrażenie to (Polska jest marzeniem) zaczerpnięte jest ze słów Michela Houellebecqa wypowiedzianych przez niego w śmieszno-gorzkim paradokumentalnym filmie o jego rzekomym porwaniu. Odnosząc się do skomplikowanej polskiej historii pisarz stwierdził, że Polska znikając na ponad wiek z mapy politycznej Europy, przetrwała jako pewna idea, projekt, właśnie owo marzenie i tym nadal pozostaje. Chcemy Was o to zapytać: czy to tylko marzenie? Uspokajamy: Polska istnieje, niech nikt się nie obraża, my pytamy po prostu, jaka jest. Odpowiedzą nam na to zaproszeni do projektu artyści i artystki.

Podkreślamy także oczyszczającą i ożywczą funkcję autoironii i śmiechu. Dystans do siebie i świata, a nie bufonada i wieczna powaga.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Krakowa.
http://www.krakow.pl/