Agata Kus w nowym numerze Vogue Polska! Od. 10 listopada.

Filip Niedenthal: Magazyn jak dzieło sztuki

FILIP NIEDENTHAL
Sesja okładkowa listopadowego wydania Vogue Polska
Sesja okładkowa listopadowego wydania „Vogue Polska” (Fot. Kacper Kasprzyk)

Artystka Paulina Ołowska przyjęła zaproszenie, by przygotować specjalne wydanie „Vogue’a” o sztuce. Jako redaktor prowadząca pracowała ponad pół roku nad częścią numeru listopadowego, którą nazwaliśmy Vogue Art.

Od zawsze moda i sztuka idą w parze. W renesansie Leonardo da Vinci projektował torby, w latach 40. wieku Sal ador Dalí malował okładki dla „Vogue’a” (więcej o tym w tekście Elżbiety Szawarskiej Sztuka en Vogue listopadowego numeru na stronie 11), a cztery lata temu Marina Abramović wystąpiła na okładce ukraińskiego wydania.

Paulina Ołowska i Anja Rubik w drodze na plan
Paulina Ołowska i Anja Rubik w drodze na plan (Fot. Hasenien Dousery)

Gdy zaczynaliśmy pracę nad polskę edycją magazynu, postanowiliśmy, że numer listopadowy poświęcimy sztuce. Więcej, że ten numer sam powinien być dziełem sztuki. Zaprosiliśmy do współpracy Paulinę Ołowską, której moda zawsze była bliska: w obrazach wykorzystywała zdjęcia z dawnych pism kobiecych, wykonała rękawiczki według wzoru pozostawionego przez Zofię Stryjeńską, w innych pracach cytowała twórczość m.in. Biby, Schiaparelli, Saint Laurenta. Daliśmy Paulinie wolną rękę. To ona wymyśliła koncepcję, czuwała nad sesjami, wybrała współpracowników, zamówiła teksty u artystów. Uczestniczyła na każdym etapie produkcji. Efekt Sami Państwo ocenią. Dla mnie było to duże wyzwanie i ciekawe doświadczenie.

Sesja Narodziny Lalki
Sesja „Narodziny Lalki” (Fot. Kacper Kasprzyk)

Nowy numer „Vogue Polska”: między modą a sztuką

KATARZYNA PIETREWICZ-ŻERO
Sesja okładkowa listopadowego numeru Vogue Polska
Sesja Narodziny Lalki
Ditte Reffstrup
Ditte Reffstrup (Fot. Gosia Turczyńska)

Po pierwszym September Issue poświęconym aktualnym trendom, tematem przewodnim numeru listopadowego uczyniliśmy sztukę. Gościnną redaktorką „Vogue Art” została wybitna polska artystka Paulina Ołowska.

– Gdy zaczynaliśmy pracę nad polską edycją magazynu, postanowiliśmy, że numer listopadowy poświęcimy sztuce – pisze we wstępniaku Filip Niedenthal, redaktor naczelny magazynu. Powierzenie pracy nad tym numerem Paulinie Ołowskiej nie było przypadkiem. W twórczości artystki wielokrotnie pojawiała się moda, która tak naprawdę od zawsze idzie w parze ze sztuką.

Prace nad „Vogue Art” trwały ponad pół roku. Scenografię do naszej sesji okładkowej tym razem stanowiła willa na włoskiej wyspie Stromboli. To właśnie tam pod okiem Pauliny Ołowskiej Kacper Kasprzyk sfotografował supermodelkę Anję Rubik, która już po raz drugi pojawiła się na okładce polskiego wydania „Vogue’a”. Zgodnie z wizją artystki, Anja wcieliła się w postaci Matkę Witkacego z instalacji Ołowskiej „The Mother An Unsavoury Play in Two Acts and an Epilogue” pokazanej w Tate Modern trzy lata temu, Matki Ziemi oraz słowiańskiego demona śmierci.

Laura pod Organami Władysława Hasiora
Laura Morgan pod „Organami” Władysława Hasiora (Fot. Kacper Kasprzyk)

Ze słonecznej wyspy artystka przenosi nas do bliskiej swojemu sercu Małopolski. To tu powstała wyjątkowa sesja z udziałem legendarnej stylistki – Roxane Danset oraz modelki Laury Morgan, która pozuje m.in. na krakowskich uliczkach oraz przy słynnych „Organach” Władysława Hasiora.

– „Vogue Art” może bawić, dziwić, szokować, zachwycać, budzić, wbrew zasypiającej naturze – pisze Paulina Ołowska. Artystka miała wolną rękę nie tylko przy tworzeniu koncepcji tej części magazynu, ale odpowiadała także za dobór współpracowników i autorów tekstów. W „Vogue Art” znajdziemy więc materiał Milovana Farronato, dyrektora festiwalu Volcano Extravaganza. Przedstawiamy także postać Michelle Lamy, artystki i żony Ricka Owensa, która inspiruje projektanta do działania, a sama aktywnie promuje i wspiera innych projektantów. Co więcej, uczestniczymy w seansie spirytualnym, w którym Paulina Ołowska pod okiem znawczyni okultyzmu, Anny Sokołowskiej przywołuje ducha polskiej rzeźbiarki i graficzki Aliny Szapocznikow. Zgłębiamy to, co oznacza dla artysty magia, przyglądając się sylwetkom wybranych twórców, zastanawiamy się, czym jest natchnienie, a artystka Delia Gonzalez zabiera nas na spacer po swoich Atenach, których rodowód fascynuje i z wielką mocą oddziałuje na zwiedzających.

Michele Lamy
Michele Lamy (Fot. Kacper Kasprzyk)

Ale „Vogue Art” to tylko połowa listopadowego wydania „Vogue Polska”. Redaktor mody, Ewelina Dziewiela odwiedziła Ditte Reffstrup, założycielkę marki Ganni w jej domu w Kopenhadze. Marka, która w ciągu kilku ostatnich sezonów podbiła serca influencerek i kobiet na całym świecie, łączy w sobie typowo skandynawski design z kolorem, prostotą i ciekawą konstrukcją. Na początku było ich dwoje – Ditte i jej mąż Nicolaj, dzisiaj w siedzibie firmy pracuje ponad 60 osób, a marka ma 21 sklepów na całym świecie.

Duńska stolica to miasto ważne także dla bohaterki cyklu „Autoportet”. Z Mirką Makuchowską, pracującą w Kampanii Przeciw Homofobii, rozmawiała Anna Konieczyńska. Mirka walczy o równość nie tylko dla siebie i swojej żony Marty, z którą wzięła ślub właśnie w Kopenhadze, ale także o prawa całej polskiej społeczności LGBTQ.

Hanna Rechowicz
Hanna Rechowicz (Fot. Weronika Ławniczak)

Portretów silnych kobiet jest w numerze więcej. Hanna Rydlewska, szefowa działu reportażu „Vogue Polska”, kilkakrotnie odwiedzała Hannę Rechowicz w jej domu przy Lekarskiej 9. Artystka opowiedziała jej o swojej matce, Jadwidze Piotrowskiej, która należała do jednej z najbliższych współpracownic Ireny Sendlerowej, a także o swoim zmarłym w 2010 roku mężu, Gabrielu Rechowiczu i ich szalonej miłości.

To tylko przedsmak tego, co czeka na was w listopadowym wydaniu magazynu. W Londynie rozmawialiśmy z Zoë Kravitz o jej karierze, szufladkowaniu czarnych aktorów oraz luksusowych perfum, których niedawno zostało twarzą. W dziale Uroda sprawdzamy, jak działają maski do twarzy i polecamy regeneracyjne zabiegi na paznokcie i skórę dłoni. Paweł Soszyński przybliża postać artystki Anny Nowickiej, której przedstawienia zakorzenione są w snach i wyobraźni. Pytamy, kim jest Jakub Józef Orliński, którego przejmujące wykonanie arii Vivaldiego w krótkich spodenkach i sportowych butach uzyskało ponad dwa miliony odsłon na Facebooku. Co więcej, Małgorzata Bela wspomina Alexandra McQueena, sięgamy do historii biblii mody i okładek autorstwa wielkich artystów, świętujemy pierwsze polskie wrześniowe wydanie „Vogue’a”, a także zapraszamy na wystawę „Atelier E.B.: Passer-by” do londyńskiej Serpentine Galleries, nad którą „Vogue Polska” objął patronat.

W kioskach od 10.10