Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Woman Art Power
Wernisaż: 18.06.2022, godz. 15.00
Wystawa czynna do 11.09.2022
Kurator: Paweł Witold Witkowski
„Nikt nie rodzi się kobietą, lecz się nią staje”.
Simone de Beauvoir
Mówimy, że sztuka to wolność. Czy jednak historia kobiet w sztuce to potwierdza? Woman Art Power to wystawa, która bezpośrednio odnosi się do tego niezwykle istotnego aspektu. Jej celem jest przedstawienie szerokiej publiczności twórczości dwudziestu Artystek wypowiadających się językiem sztuki w sprawach dla nich najistotniejszych. Siła tej prezentacji tkwi w wyrazistości przekazu oraz różnorodności postaw artystycznych. Różne doświadczenia i indywidualne podejście do sztuki łączy wspólny wątek: autonomiczny głos wyrażony poprzez twórczą ekspresję. Jest to o tyle ważne, że jest to głos komplementarny z tym wyrażanym przez mężczyzn.
Społeczne koncepcje kobiet i kobiecości ciągle się zmieniają. Są renegocjowane i poddawane pod dyskusję. Ta Ekspozycja to historia wypowiedzi kobiet badających naszą teraźniejszość, w której nowe perspektywy i postrzeganie m.in. ideałów ciała, tożsamości płciowej i kobiecości ożywiają debatę publiczną. Każda Artystka w indywidualny sposób wnosi swą cząstkę do zbiorowej całości. Wspólnie tworzą bardzo mocny i wyrazisty przekaz, potęgując go poprzez własne doświadczenia. Sprawiają, że głos kobiet staje się donioślejszy, a sprawy ich dotykające wybrzmiewają jeszcze mocniej. Zobaczymy wypowiedzi Twórczyń, które odwagę, kreatywność i determinację ucieleśniają w swoich dziełach jako inspirację dla bardziej integracyjnej przyszłości. Kobiety w sztuce coraz mocniej zaznaczają swoją obecność. Dzięki sile i determinacji utorowały sobie możliwość wyrażania opinii o kondycji społecznej i politycznej. Artystki posługują się językiem sztuki jako medium do przekazywania własnych doświadczeń. Językiem, którym mówią o swoich przekonaniach i poglądach, nawet jeśli przekraczają tym różne tabu w dyskursie publicznym. Opowiadają o tym, jak kształtowane są ich emocje, jak są tłumione lub kanalizowane. Sztuka kobiet to wyrażanie przede wszystkim tego, co się czuje, to sposób zarządzania emocjami i wzmacnianie własnej tożsamości. Jest to coraz mocniejszy głos, który pozwala kobietom być słyszanymi w przestrzeni publicznej, mówiący o rzeczach dla nich ważnych, bezpośrednio ich dotykających lub takich, na które starają się zwrócić naszą uwagę.
Kobiety poprzez sztukę komunikują nam, w jaki sposób stereotypy i przyporządkowane role społeczne stają się barierami w nieskrępowanej potrzebie wyrażania i werbalizowania swoich doświadczeń i emocji. My mężczyźni mamy obowiązek wsłuchać się w ten głos i zrobić wszystko, żeby go wreszcie zrozumieć…
Na wystawie zobaczymy prace Anny Baumgart, Beaty Ewy Białeckiej, Julii Curyło, Martyny Czech, Iwony Demko, Olgi Dmowskiej, Moniki Falkus, Anny Grzymały, Doroty Hadrian, Bożeny Klimek-Kurkowskiej, Hanny Krzysztofiak, Katarzyny Kukuły, Agaty Kus, Katarzyny Pietrzak, Jadwigi Sawickiej, Heleny Stiasny, Sabiny Twardowskiej, Alex Urban, Ludmiły Woźniczko i Agaty Zbylut.
Paweł Witold Witkowski