Refugees Welcome 2021, MSN Warszawa

Piąta, jubileuszowa edycja charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome odbyła się w Światowy Dzień Uchodźcy w niedzielę 20 czerwca 2021 roku. Organizowała ją Fundacja Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Udało się zebrać 220 700 zł.

Aukcję w 2022 roku po raz drugi poprowadził Marcel Andino Velez, wieloletni wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Katalog aukcji zawierał 40 prac wyjątkowych polskich i zagranicznych artystów i artystek. Wystawę przedaukcyjną było można obejrzeć w Muzeum na Pańskiej w Warszawie w dniach 15 – 19 czerwca 2021. Sama aukcja z powodu pandemii odbyła się zdalnie. Licytować można było przez internet, telefonicznie lub składając zlecenie licytacji, przy wsparciu Artinfo, Desy lub Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Nagranie transmisji z aukcji jest dostępne w mediach społecznościowych.

Cały dochód ze sprzedaży prac przeznaczony został na wsparcie uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Polsce. Aukcja Refugees Welcome co roku angażuje artystów, kolekcjonerów i wolontariuszy na rzecz uchodźców. To wyjątkowy przykład solidarności międzyludzkiej w trudnym czasie pandemii. Udowadnia, że chcemy robić coś dla innych. A dzięki aukcji możemy to robić w wyjątkowy sposób. Wspólnie budujemy nową kulturę gościnności.

Kolejna, szósta edycja aukcji odbędzie się w niedzielę 19 czerwca 2022 roku.

Katalog aukcji

Katalog V edycji Aukcji zawierał 40 dzieł wyjątkowych polskich i zagranicznych artystów i artystekZnajdują się w nim ich zdjęcia oraz opisy przygotowane przez znanych kuratorów i kuratorki, historyków i historyczki sztuki, galerzystów i galerzystki. Zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Lista artystów i artystek, których dzieła można było wylicytować: 
Tomek Baran, Zuzanna Bartoszek, Karolina Bielawska, Agata Bogacka, Rafał Bujnowski, Izabela Chamczyk, Monika Chlebek, Tatjana Danneberg, Edward Dwurnik, Jarosław Fliciński, Aneta Grzeszykowska, Edi Hila, Karolina Jabłońska, Nikita Kadan, Ida Karkoszka, Tomasz Kręcicki, Agata Kubis, Kamil Kukla, Agata Kus, KwieKulik, Maria Loboda, Piotr Łakomy, Marcin Maciejowski, Goshka Macuga, Krzysztof Maniak, Mikołaj Moskal, Jan Możdżyński, Paweł Olszczyński, Anna Orłowska, Maja Krysiak-Podsiadlik, Agnieszka Polska, Zbigniew Rogalski, Jan Simon, Mikołaj Sobczak, Paulina Stasik, Małgorzata Mirga-Tas, Joanna Woś

Agata Kus
„Wampiria”
2020
węgiel i kredka na papierze
65 × 50 cm

Sprzedany: 10 000 zł

Refugees Welcome PolskaAukcja Sztuki Refugees Welcome 2021

14 czerwca  · Agata Kus„Wampiria”2020 węgiel i kredka na papierze 65 × 50 cmRysunki Agaty Kus do tej pory pokazywane były tylko na wystawach zagranicznych. Są one samodzielnymi dziełami, równie złożonymi pod względem wielowątkowych narracji jak prace na płótnie.W pracy przeznaczonej na aukcję widzimy wychodzącą z mroku postać młodej tancerki. Postać wyłania się ze złowieszczej czerni… Moment niepewności rozwija się jak film, klatka po klatce, w zwolnionym tempie… Pojawia się coś nowego, zaskakującego, niepokojącego… Niewinna sytuacja za sprawą tytułu zmienia się w coś mrocznego. Nie wszystko jest tu oczywiste. Zacierają się granice pomiędzy dobrem i złem. Kto jest tytułową Wampirią? A kto z dwójki bohaterek ofiarą?W podobną grę, w której widoczny jest moment przemiany, wciągają widza również inne obrazy Kus. Rysunek „Wampiria” z 2020 roku został stworzony w charakterystycznej dla artystki konwencji wymuszającej na widzu współuczestnictwo w obserwacji i próbie interpretacji pracy.Leszek Czajka,Wizytująca Galeria