AGATA KUS, MICHAŁ DYMNY- Przetwornik. Miejsce Projektów Zachęty, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie.

„Przetwornik” to malarsko-muzyczny projekt dwojga młodych artystów, który jest swobodnym dialogiem twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki, próbą nawiązania między nimi korespondencji. Artystyczne postawy Agaty Kus i Michała Dymnego łączy intuicyjne podejście do procesu twórczego, dopuszczenie do niego elementu improwizacji.

Agata Kus pokazuje na wystawie nowe obrazy narracyjne będące rozwinięciem cyklu z portretami dzieci. Sposób kadrowania scen polegający na wyznaczaniu/wycinaniu w prostokącie obrazu romboidalnych kształtów czy fizyczne kaleczenie obrazów (ich bohaterów) poprzez wypalanie w powierzchni płótna dziur papierosem służą wywołaniu niepokoju widza, wytrąceniu go z bezpiecznych torów myślenia o sztuce przedstawiającej. Wszystkie prezentowane obrazy były malowane z podpięciem harfy ISA, z dźwiękowymi samplami stworzonymi przez Dymnego. Malując, artystka przecinała wiązki promieni podczerwonych i uruchamiała dźwięki, co w efekcie dawało muzyczny zapis procesu malowania z jego niuansami i zmiennością. W MPZ widz będzie mógł wysłuchać dźwiękowej ilustracji każdego z płócien.

Współpraca zakładała swobodę obojga twórców w wyborze motywów. Kus pokazywała Dymnemu projekty obrazów, on z kolei w procesie rejestracji gitary elektrycznej zgromadził pulę dźwięków, które — jak mówi — „były abstrakcyjnym odbiciem tego, co widział na obrazie”. Takie obrazowo-muzyczne sprzężenie umożliwiła stworzona przez Petera Sycha harfa ISA — elektroniczne urządzenie w formie prostokątnej ramy pozwalające dyrygować nagraniami. Harfą steruje specjalny program komputerowy. Na potrzeby projektu Kus i Dymnego Piotr Madej napisał nowe oprogramowanie.

Dokumentację filmową powstawania obrazów z ekspozycji można obejrzeć w dolnej części galerii. Składają się na nią zapisy malarskich sesji Kus oraz zarejestrowane i zmiksowane przez nią muzyczne sesje Dymnego. Ostatni obraz artystka stworzy w obecności publiczności na wernisażu.

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Karolina Bielawska

wstęp wolny

https://www.facebook.com/events/100147870369988/

Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3

 

Video z wernisażu- Skręć w Kulturę.

 

Michał Dymny – Insect Garden Party (other animals invited) from Michał Dymny on Vimeo.